Działanie witaminy D na organizm

Działanie witaminy D na organizm

Działanie witaminy D na organizmUważa się, że witamina D może obniżać poziom cukru we krwi. Zaleca się, by pacjenci z cukrzycą lub hipoglikemią oraz biorący medykamenty, zioła lub suplementy wpływające na poziom cukru we krwi dbali o jej odpowiednie stężenie.

Poziom glukozy we krwi powinien być monitorowany przez profesjonalny personel medyczny. W razie potrzeby należy stosować odpowiednie lekarstwa. Witamina D może powodować niskie ciśnienie krwi. Uważać powinni pacjenci z chorobą wątroby, ponieważ witamina D jest metabolizowana w wątrobie.

Kto powinien unikać witaminy D?

Witamina D może podnosić poziom wapnia, dlatego uważać powinni pacjenci z hiperparathyroidozą, chorobą nerek, arteriosklerozą, hiperkalcemią. Ostrożność powinni zachować pacjenci z zaburzeniami ziarniniakowymi. Wpływ witaminy d na organizm wciąż jest niedoceniany, a tymczasem jest w stanie znacząco zmienić nasze samopoczucie. Witaminy D powinny unikać osoby ze stwierdzoną alergią/nadwrażliwością na nią, jej analogi i pochodne. Wiele kobiet w ciąży na całym świecie mają niedobór witaminy D. Zalecana dawka dla ciężarnych jest taka sama jak dla innych dorosłych. Większość prenatalnych witamin dostarcza 400 IU dziennie witaminy D w postaci cholekalcyferolu.

Witamina D, a ciąża

Niektórzy specjaliści sugerują, że wymagania w czasie ciąży mogą być większe niż te dawki, w szczególności w rejonach mniej nasłonecznionych. Czynniki ryzyka niedoborów w czasie ciąży to ciemniejsza karnacja, używanie kremów z filtrem, ubranie, szerokość geograficzna, pora roku, otyłość, rasa, etniczność, małe przyjmowanie witaminy D w diecie. Niedobór witaminy D może prowadzić do zaburzeń u matki i u dziecka. U matek, które otrzymują witaminę D w suplementach i karmią piersią, może dojść do ryzyka infekcji układu moczowego, w szczególności w pierwszych 3 miesiącach. Są to bardzo ważne kwestie, które nie mogą zostać zbagatelizowane, wobec czego należy z nich właśnie zdawać sobie sprawę. Wiele cennych informacji w temacie możemy pozyskać ze stron internetowych, na których to dana tematyka jest poruszana.