Jak dostarczać witaminę D?

Jak dostarczać witaminę D?

Jak dostarczać witaminę D?Jeśli zdecydujesz się dostarczać witaminę D z promieniowania słonecznego, to upewnij się, że nie doznasz oparzenia słonecznego. Już wiadomo, że wpływ witaminy d na organizm bywa niedoceniany, tymczasem promienie słoneczne są zdrowe.

Jednak pamiętaj, że oparzenia słoneczne mogą spowodować przedwczesne starzenie się skóry i zwiększyć ryzyko raka skóry.

Opalaj się, ale z umiarem

Jeśli planujemy dłuższy pobyt na słońcu warto rozważyć opalanie bez ochrony przeciwsłonecznej przez pierwsze 10-30 minut (w zależności od wrażliwości na słońce), a następnie zastosować ją przed wystąpieniem oparzeń słonecznych. Witamina D zostaje przechowana w organizmie przez dosyć długi czas, nawet kilka tygodni, więc powinno wystarczyć okazjonalne wystawianie się na promieniowanie słoneczne żeby utrzymać odpowiedni poziom witaminy D w krwi.

Uzupełnij witaminę D za pomocą suplementów

Wszystko, co było wyżej powiedziane dotyczy osób, które przez cały rok mają dostęp do letniego słońca. W innych przypadkach (mieszkanie w strefach od umiarkowanej do polarnej) przyjmowanie witaminy D z żywności lub suplementów staje się absolutnie niezbędne, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Światło słoneczne jest najlepszym sposobem na podniesienie poziomu witaminy D, ale jej wytwarzanie blokuje ochrona przeciwsłoneczna i wiele osób nie ma dostępu do słońca, który gwarantuje odpowiedni poziom witaminy D.