Jakie funkcje ma witamina D w organizmie?

Jakie funkcje ma witamina D w organizmie?

Jakie funkcje ma witamina D w organizmie?Po spożyciu witamina D jest właściwie bezużyteczna. Musi przejść przez dwa etapy konwersji, aby stać się „aktywna” w organizmie.

Pierwszy to konwersja na kalcyferol w wątrobie. To forma magazynowania witaminy w organizmie. Drugi to przekształcenie w kalcytriol głównie w nerkach. Jest to aktywna w organizmie forma witaminy D.

Witamina, która działa wieloaspektowo

Wpływ witaminy d na organizm wciąż bywa niedoceniany, a tymczasem znacząco pozwala zmienić nasze samopoczucie. Kalcytriol przechodzi przez całe ciało, zostając w jądrach komórek, gdzie wchodzi w interakcje z receptorem witaminy D, który znajduje się prawie w każdej pojedynczej komórce ciała. Gdy aktywna forma witaminy D wiąże się z receptorem, włącza lub wyłącza geny, prowadząc do zmian w komórkach ciała. Jest to podobne do działania większości innych hormonów steroidowych. Powszechnie wiadomo, że witamina D ma wpływ na różne komórki związane ze zdrowiem kości, na przykład zwiększa absorpcje wapnia i fosforu w komórkach jelita. Ostatnie odkrycia naukowe wykazały, że witamina D jest zaangażowany w dużo więcej procesów, w tym prawidłowe działanie układu odpornościowego i ochrony przed nowotworami.

Czym grozi jej niedostatek?

Ludzie, którzy mają niedobór witaminy D będą także cierpieć na niedobór kalcytriolu, czyli jednego z najważniejszych hormonów steroidowych w organizmie. Witamina D jest przekształcana w kalcyfediol, formę magazynowania witaminy D, który następnie jest przekształcany w kalcytriol, aktywną postać steroidowa witaminy D. Kalcytriol wiąże się z wewnętrznymi receptorem witaminy D komórek ciała, włączając lub wyłączając geny. Obecnie na ten temat udostępnionych zostało wiele publikacji, z których pozyskać możemy ważne dla nas informacje odnoszące się do wpływ witaminy d na organizm człowieka. Jedno jest pewne: niedobory witaminy d3 mogą być wyjątkowo groźne dla naszego zdrowia.