Niedobory witaminy d u dzieci

Niedobory witaminy d u dzieci

Niedobory witaminy d u dzieciNiedobory witaminy d3 mogą być wyjątkowo groźne dla wszystkich. Od 2000 istnieje wiele rozbieżności dotyczących korzyści z suplementowania witaminą D i ilości przyjmowanych dawek dla dzieci do 18 roku życia.

Instytut Medyczny zrewidował i uaktualnił dietetyczny indeks. W 2008 roku Amerykańska Akademia Pediatryczna zwiększyła zalecaną dzienną dawkę witaminy D dla niemowląt, dzieci i dorosłych do 400 IU. Tylko niemowlęta karmione piersią, które zjadają mniej niż 1 l mleka sztucznego z dodatkiem witaminy D będą prawdopodobnie potrzebować suplementacji, by osiągnąć dawkę 400 IU dziennie. Jednak AAP zaleca, by dzieci nie znajdowały się bezpośrednio na słońce, co może spowodować ryzyko niedoboru witaminy D. Instytut uważa, że istnieją silne dowody na to, że witamina D i wapń wspierają budowę kości, ale twierdzi, że brak ich na to, że witamina wspomaga inne stany zdrowia.

Jak jest leczona krzywica?

Krzywica może być leczona stopniowo przez kilka miesięcy, lub pojedynczą dawką. W oparciu o próby kliniczne pojedyncza dawka wynosi 600.000 IU witaminy D3 doustnie, co jest porównywalne z 20.000 IU witaminy D3 dziennie przez 30 dni. Stopniowe dawkowanie może wynosić 125-250 mcg (5.000-10.000 IU) dziennie przez 2-3 miesiące, aż do wyzdrowienia oraz fosfataza alkaliczna jest w normie. Pojedyncze dawkowanie może wynieść 15.000 mcg (600.000 IU) witaminy D, doustnie podzielonej na 4 – 6 dawki. Zastrzyk domięśniowy jest również alternatywą dla pojedynczej dawki. Niektórzy specjaliści sugerują dawki większe niż 12.000 do 500.000 IU dziennie przy uporczywej krzywicy.

Zostałaś mamą? Zadbaj o poziom witaminy D

Niedobór witaminy D może prowadzić do zaburzeń u matki i u dziecka. U matek, które otrzymują witaminę D w suplementach i karmią piersią, może dojść do ryzyka infekcji układu moczowego, w szczególności w pierwszych 3 miesiącach. Są to bardzo ważne kwestie, które nie mogą zostać zbagatelizowane, wobec czego należy z nich właśnie zdawać sobie sprawę. Wiele cennych informacji w temacie możemy pozyskać ze stron internetowych, na których to dana tematyka jest poruszana.