Większe dawki witaminy d

Większe dawki witaminy d

Większe dawki witaminy dNiedobory witaminy D mogą prowadzić do wielu poważnych schorzeń: krzywicy, otyłości, cukrzycy. Niedobory witaminy d3 mogą być wyjątkowo groźne dla naszego zdrowia.

Według naukowców problem zbyt niskiego poziomu witaminy D we krwi jest coraz powszechniejszy. Wpływa na to zła dieta, siedzący tryb życia w zamkniętych pomieszczeniach, nawet filtry słoneczne. Jak skutecznie uzupełniać niedobory? Najlepiej na słońcu i wraz z dobrze zbilansowaną dietą. Naukowcy przywołują także badania, które wskazują, że dawki witaminy D, które uznawano za wysokie, są skuteczne.

Co odkryli australijscy endokrynolodzy?

Endokrynolodzy z australijskiego szpitala postanowili sprawdzić, jaki wpływ na organizm człowieka ma suplementacja 2000 IU i 5000 IU witaminy D dziennie. Dla porównania: według polskich zaleceń podaż witaminy D z żywności lub preparatów powinna wynosić 800-1000 IU na dobę w okresie od października do marca. W Australijskim szpitalu badaniem objęto osoby z niedoborem – wybrano, więc 30 pacjentów, u których poziom witamina D we krwi nie przekraczał 20 ngl/ml (polska norma dla dorosłych osób wynosi 30-80 ng/ml (75-200 nmol/l). Jednej połowie z nich podawano 5000 IU dziennie, drugiej 2000 IU. Po 3 miesiącach okazało się, że w grupie, która przyjmuje 2000 IU średni poziome witaminy D we krwi wynosił 30 ng/ml (75 nmol/l – to wciąż dolna granica polskiej normy), ale około połowa wciąż miała niedobory. W grupie, która przyjmowała 5 000 IU średni poziom wynosił 45 ng/ml (114 nmol/L). 93% badanych w tej grupie nie miało już niedoborów. Dla porównania warto te dane zestawić z zaleceniami amerykańskiego Instytutu, który uznał dzienną suplementację na poziomie 4000 IU za górną granicę.

Zadbajmy o poziom witaminy D zawczasu

Brak witaminy d może być wyjątkowo groźny dla zdrowia, wobec czego konieczna staje się jej odpowiednia suplementacja. Trzymając się pewnych zaleceń możemy być pewni, że znacznie łatwiej będzie nam zadbać o swoje zdrowie. Są to kwestie, które mogą odbić się na naszym samopoczuciu, wobec czego konieczne staje się, by o tym właśnie pamiętać.