Witamina D dla niemowlaka: czy każde dziecko musi dostawać witaminę D?

Witamina D dla niemowlaka: czy każde dziecko musi dostawać witaminę D?

Witamina D dla niemowlaka: czy każde dziecko musi dostawać witaminę D?Tak, bo ludzki organizm wytwarza bardzo niewiele tej witaminy. Okazuje się, że niemowlęta urodzone o czasie powinny otrzymywać ją dodatkowo, ale jej ilości są ustalane w zależności od sposobu karmienia.

Dzieci karmione piersią wymagają suplementacji w dawce 400 IU/dobę, bo mleko mamy nie zawiera tej witaminy. Maluszki karmione mlekiem modyfikowanym również powinny otrzymywać taką dawkę, ale w ich przypadku bierze się pod uwagę ilość witaminy znajdującą się w mleku modyfikowanym. Nie ma potrzeby suplementacji, jeśli dziecko w ciągu doby zjada ok. 1000 ml mleka początkowego albo 700–800 ml mleka następnego. W przypadku dzieci karmionych w sposób mieszany dawkę witaminy ustala lekarz.

Niemowlęta, a witamina D

Witamina D dla niemowlaka: czy latem suplementacja witaminą D jest konieczna? Jak najbardziej, niemowlętom podaje się tę witaminę również latem, bez względu na to, ile czasu maluszek spędza na dworze i jak jest wtedy ubrany. Witamina D dla niemowlaka: dawkowanie witaminy D. Witamina D dla niemowlaka, na co zwrócić uwagę, wybierając preparat z witaminą D? Wybieraj produkty sprawdzone, bez konserwantów i barwników, zawierające tylko te składniki, których dziecko faktycznie potrzebuje.

Zadbaj podwójnie o zdrowie dziecka

Warto wybierać preparaty dwa w jednym, które oprócz witaminy D dla niemowlaka zawierają także wyjątkowo cenne dla maluszka kwasy DHA. Jak dowodzą badania, ich również dzieci mają za mało, tymczasem kwasy te są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju wzroku i układu nerwowego, wspierają odporność, zmniejszają ryzyko astmy i alergii. Dzięki temu podając dziecku jeden preparat, podwójnie dbasz o jego zdrowie. Ważna jest forma preparatu – najwygodniejsze są takie w formie jednorazowych dawek zamkniętych w kapsułkach typu twist off, które wyciska się dziecku na język, oraz preparaty w saszetkach. To eliminuje ryzyko przypadkowego przedawkowania. Są to kwestie mające kolosalne znaczenie dla nas, wobec czego konieczne staje się przestrzeganie kilku bardzo ważnych zasad.