Witamina d dla niemowląt

Witamina d dla niemowląt

Witamina d dla niemowlątWitamina D prawie nie występuje w mleku matki i aby uniknąć ryzyka niedoborów i krzywicy u dzieci karmionych piersią suplementacja jest niezbędna. Poniższe dawki są jednak oparte na publikacjach naukowych, badaniach i doświadczeniach lub opinii specjalistów.

Wiele ziół i suplementów nie zostało jeszcze dokładnie przebadane i bezpieczeństwo i efektywność ich działania może nie być udowodniona. Suplementy mogą różnić się składem w zależności od producenta. Poniższych dawek nie należy stosować do wszystkich produktów.

O „limitach” witaminy D

Należy zawsze czytać etykietę i porozmawiać z wykwalifikowanym specjalistą przed rozpoczęciem terapii. Dorośli 18 lat i więcej. Witamina D jest w składzie większości multiwitamin, zwykle w dawkach od 50 IU do 1000 IU, jako kapsułki, tabletki i w płynie. Od 2000 roku pojawiły się różnice odnośnie korzyści płynących z witaminy D i ile tej witaminy należy przyjmować. Badania bezpieczeństwa wskazują, że górna granica dziennej dawki witaminy D wynosi 250 mikrogramów (10.000 IU). Instytut Medyczny opublikował i zmodyfikowała Dzienne Zalecane Dawki. Nowe dzienne dawki RDA ustalone w 2010 bazują na wieku i wynoszą: od 1 roku do 70 lat 600 IU dziennie; od 71 lat 800 IU dziennie; ciężarne i karmiące kobiety 600 IU dziennie. IOM zaleca, że poziom 25(OH) D w serum powinien wynosić 20ng/mL (= 50 nmol/L), a poziom > 50ng/mL (= 125 nmol/L) może powodować potencjalne efekty uboczne. Poziom ten można uzyskać przez codzienną ekspozycję na światło słoneczne.

Witamina D – ważna dla zdrowia matki i dziecka

Niedobór witaminy D może prowadzić do zaburzeń u matki i u dziecka. U matek, które otrzymują witaminę D w suplementach i karmią piersią, może dojść do ryzyka infekcji układu moczowego, w szczególności w pierwszych 3 miesiącach. Są to bardzo ważne kwestie, które nie mogą zostać zbagatelizowane, wobec czego należy z nich właśnie zdawać sobie sprawę. Wiele cennych informacji w temacie możemy pozyskać ze stron internetowych, na których to dana tematyka jest poruszana. Niedobory witaminy d3 mogą być wyjątkowo groźne dla naszego zdrowia.