Witamina D każdego dnia

Witamina D każdego dnia

Witamina D każdego dniaNiedobory witaminy d3 są w Polsce powszechne. Okazuje się, że zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych w każdym wieku.

Powodem jest spożywanie zbyt małej ilości produktów bogatych w witaminę D oraz tryb życia: przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach i powszechne używanie filtrów UV.

Witamina potrzebna przez cały rok

Jest to tak ważna witamina, że obecnie zaleca się jej podawanie dorosłym nie tylko jesienią i zimą, ale także wiosną i latem – w przypadku niedostatecznej syntezy skórnej. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej osoby powyżej 65 roku życia powinny otrzymywać codziennie do 2000 j.m. witaminy D, zaś osoby z otyłością – do 4000 j.m. przez cały rok. Wytyczne zostały opracowane i opublikowane w tym roku przez wybitnych naukowców i lekarzy m. in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Węgier, Czech, Polski i innych krajów, na podstawie aktualnych badań epidemiologicznych oraz wyników badań klinicznych. Badania wykazały szereg korzyści dla zdrowia przy prawidłowym stężeniu witaminy D3 w organizmie oraz konieczność uzupełniania witaminy D poprzez jej suplementację.

Nie lekceważ jej niedoboru

Podawanie witaminy D od dawna było zalecane niemowlętom i osobom powyżej 65 roku życia. Badania wykonane w ostatnich latach wykazały jednak duże niedobory tej witaminy we wszystkich grupach wiekowych: u dzieci, młodzieży, dorosłych, osób starszych. Jednocześnie w ostatnich latach odkryte zostały nowe właściwości witaminy D. Tymczasem okazało się, że jej niedobory są potencjalnym czynnikiem ryzyka wielu chorób, m.in. nowotworów, chorób serca, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób autoimmunologicznych, metabolicznych, niektórych schorzeń neuropsychiatrycznych. Są to sprawy mające kolosalne znaczenie dla naszego zdrowia.