Witamina D : wszystko co powinieneś wiedzieć

Witamina D : wszystko co powinieneś wiedzieć

Witamina D : wszystko co powinieneś wiedzieć Możesz być tym zaskoczony ale witamina D jest zupełnie inna od większości innych witamin.

Właściwie jest to hormon, hormon steroidowy, który jest produkowany z cholesterolu, gdy skóra jest wystawiona na promienie słoneczne. Z tego powodu witamina D często jest określana, jako witamina słońca.

Witamina, której brakuje ludziom

Jednak często ekspozycja na słońce jest niewystarczające w naszych czasach i aby utrzymać właściwy poziom witaminy D ludzie powinni spożywać więcej żywności, która zawiera witaminę D lub suplementy. Jest to bardzo ważne, ponieważ witamina D jest absolutnie niezbędna dla dobrego zdrowia. Niestety tylko kilka typów żywności zawiera znaczące dla ludzi ilości tej witaminy, z tego powodu bardzo często występuje niedobór witaminy D. Zgodnie z danymi z lat 2005-2006 aż 41,6% populacji USA cierpi na niedobór tej niezbędnej witaminy.

Gdzie możemy ją znaleźć?

Czym jest witamina D? Witaminy D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, co oznacza, że rozpuszcza się w oleju lub tłuszczu i możne być magazynowana w organizmie. Wpływ witaminy d na organizm wciąż bywa niedoceniany, a tymczasem pozwala ona znacząco zmienić stan zdrowia. Tak naprawdę są dwie główne formy występujące w diecie. Witamina D3, która występuje w niektórych pokarmach zwierzęcych, takich jak tłuste ryby i żółtka jaj. Natomiast witamina D2 występuje w rzadko spotykanych grzybach. Z tych dwóch interesuje nas D3, ponieważ jest prawie dwa razy skuteczniejsza w zwiększeniu stężenia witaminy D we krwi od formy D2. Witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, które mogą być przechowywane w organizmie. Istnieją dwa główne rodzaje witaminy D: D2 i D3, z których D3 jest znacznie bardziej skuteczna w podnoszeniu poziomu witaminy D we krwi. Wykazano wiele jej właściwości, które w znaczący sposób wpływają na poprawę samopoczucia. Zdecydowanie warto zdawać sobie sprawę z korzyści wynikających z jej suplementacji.