Witamina D

Witamina D

Witamina DJednak jak tutaj budować zdrowie bez naturalnych czynników, jakimi obdarzyła nas natura? Woda, powietrze i słońce są niezbędne do życia wszystkim, zarówno roślinom jak i zwierzętom, a także nam, ludziom.

W ciągu ostatniego ćwierćwiecza stało się jednak coś bardzo niepokojącego. O ile woda jest bardzo propagowana w mediach, odpowiednie dotlenienie tkanek poprzez ruch na świeżym powietrzu też już jest powszechnie uznane, jako czynnik sprzyjający zdrowiu, to słońce zostało postawione na cenzurowanym i jest obecnie przedstawiane, jako najgorszy wróg całej ludzkości i przyczyna śmiertelnego raka, którego jak wiadomo wszyscy boją się jak zarazy.

Niedoceniana witamina

Efekt? Światowa pandemia niedoborów witaminy D. I związanych z tych chorób cywilizacyjnych, co się rozumie samo przez się. A dokładnie, jakich chorób? Przyjrzyjmy się dzisiaj temu bliżej. Przeciętny Kowalski (w tym i ja sama do niedawna) kojarzy powstającą wskutek kontaktu skóry ze słońcem witaminę D głównie z wpływem, jaki ma ona na budowanie mocnych kości (wszyscy wiedzą, że brak witaminy D w ustroju powoduje u dzieci krzywicę, a u dorosłych jej odpowiednik, czyli osteomalację), jako że jest to substancja mająca wpływ na wchłanianie wapnia i generalnie na całą gospodarkę wapniowo-fosforanową. Tymczasem jak się okazuje my mamy receptory witaminy D w bardzo wielu tkankach!

Wpływ witaminy D na nasz organizm

Na co więc ma wpływ witamina D? Wpływ witaminy d na organizm bywa wciąż niedoceniany. Jednak można śmiało powiedzieć, że na wszystko. To nawet wbrew swojej zwyczajowej nazwie wcale nie jest stricte witamina, ponieważ w gruncie rzeczy nieco przypomina hormon, choć też nie do końca i ma jak wskazują naukowcy wpływ na ponad 200 genów. Choć w świetle tego, co wbijają nam od lat do głów dermatolodzy powinniśmy być wszyscy od słońca ciężko chorzy – jest wręcz odwrotnie: możemy się rozchorować od braku słońca równie poważnie jak od jego nadmiaru. Trzymając się pewnych zaleceń znacznie łatwiej będzie nam dokonać wyboru najlepszego rozwiązania pośród wszystkich, które dostępne są na rynku.